STEFAN GRODZICKI – Pierwszy olimpijczyk z Warmii i Mazur ze swoją ulicą!

Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie od początku swojego istnienia stara się, aby pamięć po wybitnych sportowcach z Warmii i Mazur przetrwała próbę czasu a wiedza o nich trafiła do jak największej liczby osób. Dlatego też z wielka radością dowiedzieliśmy się o staraniach uczniów Gimnazjum z Sępopola: Kacpra Siudka i Bartosza Szyndlera, by m.in. jednej z ulic w Sępopolu (dotychczasową K. Świerczewskiego) przemianować na Stefana Grodzickiego. Projekt był realizowany w ramach XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne”.

Zadanie to było bardzo trudne. Należało przede wszystkim uzyskać zgodę rodziny, zebrać materiały o Stefanie Grodzickim, przedstawić jego sukcesy sportowe, powiązania z Sępopolem. Tu pomoc w projekcie przyniosła przede wszystkim wdowa po olimpijczyku – Teresa Grodzicka-Szymańska, która przekazała uczniom wszystkie potrzebne materiały. Skromny udział ma tu też Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Przekazaliśmy zdjęcia gablot, pucharów, medali oraz innych pamiątek, które muzeum otrzymało od rodziny Stefana Grodzickiego.

Trzeba było również przekonać do projektu mieszkańców Sępopola oraz lokalne władze. To wszystko udało się i w Dniu Dziecka 1 czerwca 2017 r. Kacper i Bartosz na XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawili propozycję, która została zaakceptowana. Organizatorem sesji była Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.Kolejnym krokiem była Uchwała nr XLI/285/17 Rady Miejskiej w Sępopolu z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie zmiany nazw ulic na terenie miasta Sępopol, która weszła w życie 26 września 2017 r. Pozytywne działania Bartosza i Kacpra to również tablica pamiątkowa, jaka stanęła w Liskach w miejscu, gdzie Stefan Grodzicki mieszkał, pracował i trenował. Sołtys Adam Papierzyński, radny gminy Stefan Wojnicz oraz mieszkańcy Lisek ufundowali w/w tablicę oraz bardzo poparli projekt zmiany nazwy ulicy.

Stefan Grodzicki to najprawdopodobniej pierwszy olimpijczyk na Warmii i Mazurach, którego imieniem nazwana jest ulica. Jego sukcesy sportowe po raz kolejny zostały docenione i uhonorowane. Jest to również wspaniały ukłon mieszkańców Sępopola w stronę wspaniałego sportowca, którego kariera tak bardzo była związana z tamtymi stronami. Dzięki temu projektowi pamięć o Stefanie Grodzickim przetrwa z pewnością lata.

W sobotę 24 marca br. wraz z p. Teresą Grodzicką-Szymańską pojechaliśmy do Sępopola, by zobaczyć ulicę Stefana Grodzickiego, ponieważ ze względów rodzinnych oraz historycznych jest to ważne wydarzenie. Chcieliśmy również sfotografować tabliczki ulicy, których zdjęcia pojawiłyby się w gablotach Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. I tu spotkało nas duże rozczarowanie. Z punktu widzenia prawa ulica Stefana Grodzickiego jest, natomiast sama ulica w Sępopolu nadal ma nazwę poprzedniego patrona, chociaż od uchwały Rady Miasta Sępopola minęło ponad siedem miesięcy. Włożono bardzo dużo pracy w opisany projekt, a nie do końca władze miasta wywiązały się z zadania pozytywnie. Jest to co najmniej dziwne. Mamy nadzieję, że wkrótce ulegnie to zmianie.

 


   zapisz się na bieg!


 

osir
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

Mapa strony

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl