Wieczór wspomnień o boksie w Muzeum Sportu

W środowe popołudnie (25.10.br.) w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielami boksu amatorskiego.Gośćmi muzeum byli - Otton Tuszyński oraz Arkadiusz Paturej.

Otton Tuszyński to niezwykle barwna postać Warmii i Mazur, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Urodzony w 1933 roku z pięściarstwem zetknął się jako 16-latek w olsztyńskim klubie „Gwardia”. W okresie służby wojskowej występował w barwach „GWKS” Olsztyn. W ringu stoczył 68 walk, z których 16 przegrał i 4 zremisował. Walczył w kategoriach od papierowej do lekkopółśredniej.

Na początku lat 60. pracował w klubie „Budowlani” Olsztyn jako społeczny instruktor. W 1962 zdobył uprawnienia nauczyciela boksu. Następnie w 1966 roku został trenerem, ukończywszy kurs zorganizowany przez PZB we wrocławskiej WSWF. Był jednym z ulubieńców trenera wszechczasów, popularnego „Papy” – Feliksa Stamma. Trener O. Tuszyński przyczynił się walnie do sukcesu klubu „Budowlani” Olsztyn. Będąc trenerem w roku 1967 wprowadził drużynę do II ligi. Pracował również w Zabrzu i to z dużymi sukcesami. Zespół GKS Walka awansował do II ligi. W plebiscycie „Głosu Zabrza” w 1973 r. został „Trenerem Roku” w tym mieście. Warto nadmienić, że w tym czasie w w/w plebiscycie na najlepszego sportowca zwyciężył Jerzy Gorgoń przed Włodzimierzem Lubańskim.

Arkadiusz Paturej to były zawodnik, a obecnie działacz sportowy i trener. Jest absolwentem WSP w Słupsku. Zdobył brązowy medali MP seniorów(79), został wicemistrzem Polski juniorów (75). Reprezentował Polskę w MME w Izmirze (76). Boksował w klubach Wybrzeże Gdańsk i Czarni Słupsk. Trenerem jest od 1983 r. Od 1988 r. szkolił sportowców w UKSW PIRS Olsztyn. Jest promotorem sportów walki na Warmii i Mazurach, wychowawcą medalistów mistrzostw Polski, współorganizatorem wielu turniejów, m.in. „Bitwy o Warmię”. Arkadiusz Paturej był wicestarostą powiatu olsztyńskiego, obecnie jest dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Obaj panowie bardzo ciekawie opowiadali o swoich sportowych pasjach, które realizowali w Olsztynie. Współtworzyli warunki do uprawiania sportu dla młodzieży w zupełnie innych czasach i mimo wielu przeszkód ich wychowankowie odnosili sukcesy na ringach krajowych Były to osiągnięcia na miarę możliwości, bo przecież nie mogliśmy się równać ze sportowymi potentatami takimi jak Śląsk czy Warszawa. Tu jednak wyrosło wiele talentów, które kontynuowały karierę w znanych klubach.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali opinii o kondycji współczesnego boksu amatorskiego i niestety jego coraz mniejszej randze. Rozwija się natomiast pięściarstwo zawodowe i w przenikaniu się tych dwóch tendencji należy szukać szansy przetrwania klasycznej odmiany boksu. Obydwaj goście wieczoru zgodnie stwierdzili, że na szczęście na Igrzyskach Olimpijskich w dalszym ciągu króluje tradycyjny boks.

Spotkaniu towarzyszył pokaz multimedialny (ponad 200 zdjęć i wycinków prasowych) z przebiegu kariery sportowej Eliasza Bartoszewicza – jednego z największych pięściarzy Olsztyna oraz Warmii i Mazur.

Największa furorę Eliasz Bartoszewicz zrobił podczas jubileuszowych XXX. Mistrzostw Polski, które odbyły się w Poznaniu w 1959 roku. Walki eliminacyjne zdecydowanie wygrał i w finale spotkał się z Tadeuszem Walaskiem – olimpijczykiem, wschodzącą gwiazdą światowego boksu amatorskiego. Eliasz po kontrowersyjnych decyzjach sędziów walkę przegrał, zdobywając tytuł wicemistrza Polski.

Syn Eliasza – Wojciech, dzień przed spotkaniem zadzwonił do organizatorów, przepraszając, iż nie będzie obecny w muzeum (mieszka w Hamburgu). Prosił, by przekazać pozdrowienia wszystkim gościom , a szczególnie osobom, które znały jego ojca.
Miłym akcentem środowego wieczoru było przekazanie pamiątek związanych z boksem. Uczynił to Arkadiusz Paturej. Dzięki temu do bogatej kolekcji bokserskiej trafiły dwie pary rękawic oraz oprawione wycinki prasowe i wykaz medali zdobytych przez zawodników PIRS Olsztyn w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kick-boxingu. Trenerem i założycielem sekcji był właśnie Arkadiusz Paturej.

Spotkanie tradycyjnie i w bardzo ciekawy sposób prowadził redaktor WAMA Sport.pl – Marek Dabkus.

 

osir
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl