Mistrzowskie pływanie w Aquasferze!

Pięć dni zaciętej sportowej rywalizacji, blisko ośmiuset uczestników Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu i sześć medali olsztyńskich pływaków! To była przepiękna impreza w świetnym miejscu jakim jest Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera Galeria Warmińska.

Takiego pływania z najwyższej półki nie było w Olsztynie od dawna. Wielką dawkę emocji przyniósł już pierwszy dzień, i to zarówno w wymiarze niespodzianek jak też lokalnego patriotyzmu. Zaczęło się od rekordu Polski ustanowionego w eliminacjach, a dokonała tego Katarzyna Wasick z AZS AWF Katowice na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 24,73. Potem dumę czuli olsztyńscy kibice – w porannej sesji świetnie na 1500 m stylem dowolnym popłynął młodziutki, 15-letni Michał Niedziałek z MTP Kormoran Olsztyn uzyskując czas 16.26,33 i o 19 sekund poprawiając swój rekord życiowy.

Wieczorem z kolei przyszedł moment na olsztyńskie medale – srebro i brąz na 1500 m stylem dowolnym zdobyli pływacy AZS UWM Olsztyn Krzysztof Pielowski i Bartłomiej Koziejko, a brązowy medal na 800 m stylem dowolnym wywalczyła Ewa Jaszczuk z Kormorana Olsztyn! Olsztyńscy pływacy błysnęli na tych zawodach jeszcze kilkukrotnie – ostatniego dnia imprezy po srebro na 800 stylem dowolnym sięgnął Pielowski, a brąz na 1500 m stylem dowolnym „wypływała” Justyna Burska z AZS UWM Olsztyn. O szósty medal dla olsztyńskiego środowiska postarał się w międzyczasie Koziejko zdobywając brąz na 400 m stylem dowolnym.

Duży sukces odniósł w Olsztynie wychowanek Kormorana Olsztyn Jakub Mościcki, na co dzień zawodnik G-8 Bielany Warszawa – 18-latek zdobył brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym i wywalczył minimum na mistrzostwa świata w Budapeszcie i ME w Kazaniu. Niespodzianek na MP było zresztą więcej, o takiej można mówić w przypadku 15-letniej Wiktori Guść z Delfina Piotrków Trybunalski, która mocno „polubiła” Aquasferę. Podczas rozgrywanych w grudniu 2018 roku Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych zdobyła aż pięć złotych medali, teraz w rywalizacji seniorek zdobyła brązowy medal na 400 m stylem dowolnym.

Najwięcej medali i z najbardziej wartościowego kruszcu zdobył w Olsztynie Wojciech Wojdak – pływak AZS AWF Warszawa wywalczył złote medale na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym.