Nowe pamiątki w Muzeum Sportu

Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego działające w strukturach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie podsumowało konkurs „Moje sportowe pamiątki”, który trwał od początku roku do końca maja. Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o ponad 400 pamiątek!

W konkursie „Moje sportowe pamiątki” wzięło udział jedenaście osób, a swoimi zbiorami podzielili się z muzeum znani ludzie olsztyńskiego sportu: Włodzimierz Kobus, Maria Barcikowska, Janusz Górski, Zdzisław Majchrowicz, Zdzisław Czaplicki, Janina Ostrowska, Arkadiusz Paturej, Krystyna Rogoziewicz, Tomasz Waszczuk, Krzysztof Domin i  Marek Kotulski. Dzięki ich pamiątkom sportowym placówka  wzbogaciła swoje zbiory o 402  eksponaty, a to oznacza że tegoroczna edycja była niewątpliwie rekordowa. Wszystkie mają swoją wartość, ale kilka zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Lekkoatleta, a później trener Zdzisław Majchrowicz przekazał większość pamiątek z przebiegu swojej kariery zawodniczej, ale również materiały programowe PZLA, pamiątki z historii klubu Gwardia Olsztyn i jej sekcji lekkoatletycznej. Krzysztof Domin – olsztynianin z urodzenia a obecnie mieszkaniec Trójmiasta – jest mistrzem Polski oraz reprezentant kraju w curlingu. Dzięki niemu do muzeum trafiły eksponaty związane z tą dyscypliną sportu, która jak na razie w Olsztynie jest kompletnie nieznana. Z kolei zajmujący się boksem Arkadiusz Paturej dostarczył na konkurs bardzo cenne pamiątki. Są to repliki medali olimpijskich Aleksego Antkiewicza – brązowy z Londynu (1948, jedyny dla reprezentacji Polski) oraz srebrny z Helsinek (1952).

W dotychczasowych jedenastu edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 112 osoby, a muzeum wzbogaciło swoje kolekcje o 1132 eksponaty.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie dbając o przeszłość i historię docenił  uczestników tej edycji – zastępca dyrektora OSiR Mirosław Jabłoński oraz kierownik Działu Sportu Marek Makowski wręczyli pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe, książki oraz wejściówki do Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego Aquasfera Galeria Warmińska.

 


   zapisz się na bieg!


 

osir
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoN
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

Mapa strony

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl