Nowe pamiątki w Muzeum Sportu

Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego działające w strukturach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie podsumowało konkurs „Moje sportowe pamiątki”, który trwał od początku roku do końca maja. Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o ponad 400 pamiątek!

W konkursie „Moje sportowe pamiątki” wzięło udział jedenaście osób, a swoimi zbiorami podzielili się z muzeum znani ludzie olsztyńskiego sportu: Włodzimierz Kobus, Maria Barcikowska, Janusz Górski, Zdzisław Majchrowicz, Zdzisław Czaplicki, Janina Ostrowska, Arkadiusz Paturej, Krystyna Rogoziewicz, Tomasz Waszczuk, Krzysztof Domin i  Marek Kotulski. Dzięki ich pamiątkom sportowym placówka  wzbogaciła swoje zbiory o 402  eksponaty, a to oznacza że tegoroczna edycja była niewątpliwie rekordowa. Wszystkie mają swoją wartość, ale kilka zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Lekkoatleta, a później trener Zdzisław Majchrowicz przekazał większość pamiątek z przebiegu swojej kariery zawodniczej, ale również materiały programowe PZLA, pamiątki z historii klubu Gwardia Olsztyn i jej sekcji lekkoatletycznej. Krzysztof Domin – olsztynianin z urodzenia a obecnie mieszkaniec Trójmiasta – jest mistrzem Polski oraz reprezentant kraju w curlingu. Dzięki niemu do muzeum trafiły eksponaty związane z tą dyscypliną sportu, która jak na razie w Olsztynie jest kompletnie nieznana. Z kolei zajmujący się boksem Arkadiusz Paturej dostarczył na konkurs bardzo cenne pamiątki. Są to repliki medali olimpijskich Aleksego Antkiewicza – brązowy z Londynu (1948, jedyny dla reprezentacji Polski) oraz srebrny z Helsinek (1952).

W dotychczasowych jedenastu edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 112 osoby, a muzeum wzbogaciło swoje kolekcje o 1132 eksponaty.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie dbając o przeszłość i historię docenił  uczestników tej edycji – zastępca dyrektora OSiR Mirosław Jabłoński oraz kierownik Działu Sportu Marek Makowski wręczyli pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe, książki oraz wejściówki do Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego Aquasfera Galeria Warmińska.

osir
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl