Triathlon to zabawa dla twardzieli!

Rosjanka Jekaterina Matiuk i Węgier Csongor Lehmann wygrali zawody Pucharu Świata w triathlonie, które odbyły się Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Świetny wynik wypracowała Polka Roksana Słupek, która zajęła piąte miejsce, najlepszym polskim zawodnikiem został Kacper Stępniak plasując się na 17. pozycji.

Wczorajsze zawody Pucharu Europy w Olsztynie były największym potwierdzeniem tezy, że sport, a triathlon w szczególności, to zabawa dla twardzieli. Paskudna deszczowa pogoda i burzowe błyskawice spowodowały opóźnienie startów rywalizacji kobiet i mężczyzn, ale w żadnym wypadku nie  złamały uczestników, którzy w komplecie stanęli na starcie!

Rywalizowano na dystansie sprinterskim co oznacza 750 m pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu, a w zawodach wzięło udział 124 zawodników z 31 krajów! Jako pierwsze do rywalizacji stanęły panie, a po pływaniu mieliśmy fajną niespodziankę, bo najszybciej z wody wybiegła Polka Alicja Ulatowska, która jednak później mocno odczuła trudy rywalizacji i w efekcie zajęła dalekie 20. miejsce. Jej rolę mocnego reprezentowania Biało-czerwonych barw na olsztyńskiej ziemi przejęły jednak inne panie – duży sukces odnotowała Roksana Słupek, która zajęła 5. miejsce, na dziesiątej pozycji finiszowała Małgorzata Otworowska! Całą imprezę w kategorii kobiet wygrała Rosjanka Jekaterina Matiuk z czasem 1:01.36, druga była Hiszpanka Marta Sanchez-Hernandez, a trzecia Niemka Nina Eim.

Mężczyźni rozpoczęli zawody bez deszczu, ale już w trakcie rywalizacji rowerowej niebo znów się otworzyło. Od początku w czołówce plasowało się dwóch Polaków: Michał Oliwa i Kacper Stępniak. Rywalizacja na rowerze i na trasie biegowej weszła jednak na tak wysoki poziom, że Stępniak zakończył zawody na 17. miejscu, a Oliwa na 18. pozycji. Triumfował Węgier Csongor Lehmann (z czasem 54 minuty i 32 sekundy), który wyprzedził Sylvaina Fridelance’a ze Szwajcarii oraz Szweda Gabriela Sandora.
Wszystkie i szczegółowe wyniki Pucharu Europy są dostępne na stronie triathlonseries.pl.

Przypominamy, że niedziela 27 maja to kolejny dzień triathlonowego szaleństwa w CRS Ukiel – zaplanowano bowiem imprezy z cyklu Elemental Tri Series 2018, czyli zawody dla amatorów. Już o 9 rano odbędzie się 10K Run Series (bieg na 10 km) oraz oraz Elemental Kids Run Series, czyli biegi dziecięce na 200, 500 i 1000 m. Hitem dnia będą trzy konkurencje triathlonowe: na dystansie supersprinterskim (400 m pływania – 10 km jazdy na rowerze – 2,5 km biegu), sprinterskim (750 m – 20 km – 5 km) oraz olimpijskim (1,5 km – 40 km – 10 km).

Niedziela, 27.05.2018, Elemental Tri Series
07:00 – wydawanie pakietów startowych dla biegaczy w biurze zawodów (CRS UKIEL ul. Kapitańska)
07:00 – 09:30 wydawanie pakietów startowych w biurze zawodów (CRS UKIEL ul. Kapitańska) – triathlon oraz Elemental Kids
07:00 – 17:30 EXPO oraz inne atrakcje
07:00 – 10:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian
9:00 – start zawodów 10K Run Series Olsztyn
9:45 – oficjalne otwarcie ELEMENTAL Tri Series (okolice mety)
10:40 – ceremonia wręczenia nagród dla dzieci oraz biegu na 10 km
11:20 – odprawa techniczna dystans sprint (okolice startu)
11:30 – start dystans sprint
12:00 – odprawa techniczna dystans olimpijski (okolice biura zawodów)
12:30 – start dystans olimpijski: FALA 1 – mężczyźni kat. M 30 (30-34 lat), M 35 (35-39 lat)
12:50 – start dystans olimpijski: FALA 2 – kobiety wszystkie kategorie wiekowe oraz mężczyźni kat. M 18 (18-24 lat), M 25 (25-29 lat), M 50 (50-54 lat), M 55 (55-59 lat), M 60 (60-64 lat), M 65 (65-69 lat), M 70 (70 lat i starsi), SZT (sztafety)
13:30 – ceremonia wręczenia nagród dla dystansu sprinterskiego i supersprinterskiego
16:10 – 17:40 wydawanie rowerów ze strefy zmian
17:10 – zamknięcie trasy
17:10 – ceremonia wręczania nagród dla dystansu olimpijskiego